Författararkiv: Matilda Birgegård

Author Image

Om Matilda Birgegård

Matilda heter jag, sportnörd och ser det mesta förutom golf, konståkning och ridsport. Är engagerad i samhällsfrågor som rör den växande rasismen i Sverige och HBTQ frågor. Är militant feminist och heteronormskrossare. Jag drömmer om att bli sportjournalist, ståupp-komiker eller programledare. Forza Bajen från vaggan till graven, krossa patriarkatet!

Klicka
HÄR
för mer

fotboll – vm krönika del 4 – kroatisk eufori, engelskt uppvaknade och en 19 åring

i programmet hörde du:

Til i collapse – eminem

Kalinka – red army Choir

vi är svenska fobollsgrabbar

Vi ska skicka våra grymma pappor till Moskva – Pidde p och landslagsbarnen

när vi gräver guld i usa – GES

Will grigg on fire

requim – Alma

carnival de paris

missa de resterande delarna av krönikan så finns den på här på sidan

 

Klicka
HÄR
för mer

fotbollsvm krönika del 3 svensk eufori mexicansk glädje och tyskt fiasko

i programmet hörde du

russia national anthem

locca – shakira

du gamla du fria – Rickard dybeck

vi ska till vm – Magnus uggla

fotball is coming home – Three lions

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klicka
HÄR
för mer

fotbolls vm krönika del2, svensk ilska panamansk eufori och argentinsk huvudvärk

 

i programmet hörde du

gypsy kings – bambaleo

ed shearhan  –  shape of you

Samba de janerio – Belini

champione 2000 – E -type

you never walk alone – gary and the pacemakers

 I got this feeling – Justin Timberlake 

rest in Peace the Queen of soul

Klicka
HÄR
för mer

säsongstart sportnörden säsong fem: Krönika fotbollsvm i Ryssland del 1 av 4: tysk panik,. spanskt kaos och en gran

I programmet hörde du

seven nation army – soccer remix

La copa de la vida – ricky martin

non regrette rein -edit piaf

heroes – måns zelmerlöv

vi är röde vi är hvide

vi hänger me – nacka skoglund

mory kante – yeke  yeke

Klicka
HÄR
för mer

säsongsavslutning av sportnörden – svenskollen inför vm

i programmet hörde du

mera mål  – Markoolio

Pidde p feat landslagsbarnen – vi ska skicka våra grymma pappor till moskva

Klicka
HÄR
för mer

i serien sportnörden hyllar svenska idrottslegendarer har turen kommit till Daniel och Henrik sedin

i programmet hörde du nu tar vi dem – tre kronor

Klicka
HÄR
för mer

Alla matcher, alla tider inför sommaren fotbollsfest i Ryssland

Gruppspel

Torsdag 14 juni
17:00: Ryssland-Saudiarabien, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (sändning 16.00-20.00)

Fredag 15 juni
14:00: Egypten-Uruguay, Jekaterinburg ,TV4
17:00: Marocko-Iran, S:t Petersburg, SVT (16.00-19.00)
20:00: Portugal-Spanien, Sotji, SVT (19.00-23.00)

Lördag 16 juni
12:00: Frankrike-Australien, Kazan, SVT (11.30-14.30)
15:00: Argentina-Island, Spartak-stadion, Moskva, SVT (14.30-17.30)
18:00: Peru-Danmark, Saransk, TV4
20:00: Kroatien-Nigeria, Kaliningrad, TV4

Söndag 17 juni
14:00: Costa Rica-Serbien, Samara, TV4
17:00: Tyskland-Mexiko, Luzjniki stadion, Moskva, TV4
20:00: Brasilien-Schweiz, Rostov vid Don, SVT (19.00-23.00)

Måndag 18 juni
14:00: Sverige-Sydkorea, Nizjnij Novgorod, SVT (12.00-14.00, 16.00-17.00 Studio)
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
17:00: Belgien-Panama, Sotji, SVT (16.30-19.30)
20:00: Tunisien-England, Volgograd, TV4

Tisdag 19 juni
14:00: Colombia-Japan, Saransk, TV4
17:00: Polen-Senegal, Spartak-stadion, Moskva, SVT (16.30-19.30)
20:00: Ryssland-Egypten, S:t Petersburg, SVT (19.30-23.00)

Onsdag 20 juni
14:00: Portugal-Marocko, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (13.30-16.30)
17:00: Uruguay-Saudiarabien, Rostov vid Don, TV4
20:00: Iran-Spanien, Kazan, TV4

Torsdag 21 juni
14:00: Danmark-Australien, Samara, TV4
17:00: Frankrike-Peru, Jekaterinburg, TV4
20:00: Argentina-Kroatien, Nizjnij Novgorod, TV4

Fredag 22 juni
14:00: Brasilien-Costa Rica, S:t Petersburg, SVT (13.30-16.30)
17:00: Nigeria-Island, Volgograd, SVT (16.30-19.30)
20:00: Serbien-Schweiz, Kaliningrad, SVT (19.30-23.00)

Lördag 23 juni
14:00: Belgien-Tunisien, Spartak-stadion, Moskva, SVT (13.30-16.30)
17:00: Sydkorea-Mexiko, Rostov vid Don, TV4
20:00: Tyskland-Sverige, Sotji, TV4

Söndag 24 juni
14:00: England-Panama, Nizjnij Novgorod, SVT (13.30-16.30)
17:00: Japan-Senegal, Jekaterinburg, TV4
20:00: Polen-Colombia, Kazan, TV4

Måndag 25 juni
16:00: Uruguay-Ryssland, Samara, TV4
16:00: Saudiarabien-Egypten, Volgograd, TV4
20:00: Iran-Portugal, Saransk, SVT (19.00-23.00)
20:00: Spanien-Marocko, Kaliningrad, SVT (19.50-22.00)

Tisdag 26 juni
16:00: Danmark-Frankrike, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (15.00-19.00)
16:00: Australien-Peru, Sotji, SVT (15.50-18.00)
20:00: Nigeria-Argentina, S:t Petersburg, TV4
20:00: Island-Kroatien, Rostov vid Don, TV4

Onsdag 27 juni
16:00: Sydkorea-Tyskland, Kazan, SVT (15.50-18.00)
16:00: Mexiko-Sverige, Jekaterinburg, SVT (14.00-16.00, 18.00-19.00 Studio)
Kommentatorer: Chris Härenstam/Glenn Strömberg
20:00: Serbien-Brasilien, Spartak-stadion, Moskva, TV4
20:00: Schweiz-Costa Rica, Nizjnij Novgorod, TV4

Torsdag 28 juni
16:00: Japan-Polen, Volgograd, TV4
16:00: Senegal-Colombia, Samara, TV4
20:00: England-Belgien, Kaliningrad, SVT (19.00-23.00)
20:00: Panama-Tunisien, Saransk, SVT (19.50-22.00)

Slutspel

Lördag 30 juni
16:00: åttondelsfinal, Kazan, TV4
20:00: åttondelsfinal, Sotji, SVT (19.00-23.00)

Söndag 1 juli,
16:00: åttondelsfinal, Luzjniki stadion, Mosvka, SVT (15.00-19.00)
20:00: åttondelsfinal, Nizjnij Novgorod, TV4

Måndag 2 juli
16:00: åttondelsfinal, Samara, TV4
20:00: åttondelsfinal, Rostov vid Don, SVT (19.00-23.00)

Tisdag 3 juli
16:00: åttondelsfinal, S:t Petersburg, SVT (15.00-19.00)
20:00: åttondelsfinal, Spartak-stadion, Moskva, TV4

Fredag 6 juli
16:00: kvartsfinal, Nizjnij Novgorod, SVT (15.00-18.30)
20:00: kvartsfinal, Kazan, TV4

Lördag 7 juli
16:00: kvartsfinal, Samara, TV4
20:00: kvartsfinal, Sotji, SVT (19.00-23.00)

Tisdag 10 juli
20:00: semifinal, S:t Petersburg, SVT (19.00-23.00)

Onsdag 11 juli
20:00: semifinal, Luzjniki stadion, Moskva, TV4

Lördag 14 juli
16:00: bronsmatch, S:t Petersburg, TV4

Söndag 15 juli
17:00: final, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (15.00-20.00)