Författararkiv: Matilda Birgegård

Author Image

Om Matilda Birgegård

Matilda heter jag, sportnörd och ser det mesta förutom golf, konståkning och ridsport. Är engagerad i samhällsfrågor som rör den växande rasismen i Sverige och HBTQ frågor. Är militant feminist och heteronormskrossare. Jag drömmer om att bli sportjournalist, ståupp-komiker eller programledare. Forza Bajen från vaggan till graven, krossa patriarkatet!

Klicka
HÄR
för mer

säsongsavslutning av sportnörden – svenskollen inför vm

i programmet hörde du

mera mål  – Markoolio

Pidde p feat landslagsbarnen – vi ska skicka våra grymma pappor till moskva

Klicka
HÄR
för mer

i serien sportnörden hyllar svenska idrottslegendarer har turen kommit till Daniel och Henrik sedin

i programmet hörde du nu tar vi dem – tre kronor

Klicka
HÄR
för mer

Alla matcher, alla tider inför sommaren fotbollsfest i Ryssland

Gruppspel

Torsdag 14 juni
17:00: Ryssland-Saudiarabien, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (sändning 16.00-20.00)

Fredag 15 juni
14:00: Egypten-Uruguay, Jekaterinburg ,TV4
17:00: Marocko-Iran, S:t Petersburg, SVT (16.00-19.00)
20:00: Portugal-Spanien, Sotji, SVT (19.00-23.00)

Lördag 16 juni
12:00: Frankrike-Australien, Kazan, SVT (11.30-14.30)
15:00: Argentina-Island, Spartak-stadion, Moskva, SVT (14.30-17.30)
18:00: Peru-Danmark, Saransk, TV4
20:00: Kroatien-Nigeria, Kaliningrad, TV4

Söndag 17 juni
14:00: Costa Rica-Serbien, Samara, TV4
17:00: Tyskland-Mexiko, Luzjniki stadion, Moskva, TV4
20:00: Brasilien-Schweiz, Rostov vid Don, SVT (19.00-23.00)

Måndag 18 juni
14:00: Sverige-Sydkorea, Nizjnij Novgorod, SVT (12.00-14.00, 16.00-17.00 Studio)
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
17:00: Belgien-Panama, Sotji, SVT (16.30-19.30)
20:00: Tunisien-England, Volgograd, TV4

Tisdag 19 juni
14:00: Colombia-Japan, Saransk, TV4
17:00: Polen-Senegal, Spartak-stadion, Moskva, SVT (16.30-19.30)
20:00: Ryssland-Egypten, S:t Petersburg, SVT (19.30-23.00)

Onsdag 20 juni
14:00: Portugal-Marocko, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (13.30-16.30)
17:00: Uruguay-Saudiarabien, Rostov vid Don, TV4
20:00: Iran-Spanien, Kazan, TV4

Torsdag 21 juni
14:00: Danmark-Australien, Samara, TV4
17:00: Frankrike-Peru, Jekaterinburg, TV4
20:00: Argentina-Kroatien, Nizjnij Novgorod, TV4

Fredag 22 juni
14:00: Brasilien-Costa Rica, S:t Petersburg, SVT (13.30-16.30)
17:00: Nigeria-Island, Volgograd, SVT (16.30-19.30)
20:00: Serbien-Schweiz, Kaliningrad, SVT (19.30-23.00)

Lördag 23 juni
14:00: Belgien-Tunisien, Spartak-stadion, Moskva, SVT (13.30-16.30)
17:00: Sydkorea-Mexiko, Rostov vid Don, TV4
20:00: Tyskland-Sverige, Sotji, TV4

Söndag 24 juni
14:00: England-Panama, Nizjnij Novgorod, SVT (13.30-16.30)
17:00: Japan-Senegal, Jekaterinburg, TV4
20:00: Polen-Colombia, Kazan, TV4

Måndag 25 juni
16:00: Uruguay-Ryssland, Samara, TV4
16:00: Saudiarabien-Egypten, Volgograd, TV4
20:00: Iran-Portugal, Saransk, SVT (19.00-23.00)
20:00: Spanien-Marocko, Kaliningrad, SVT (19.50-22.00)

Tisdag 26 juni
16:00: Danmark-Frankrike, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (15.00-19.00)
16:00: Australien-Peru, Sotji, SVT (15.50-18.00)
20:00: Nigeria-Argentina, S:t Petersburg, TV4
20:00: Island-Kroatien, Rostov vid Don, TV4

Onsdag 27 juni
16:00: Sydkorea-Tyskland, Kazan, SVT (15.50-18.00)
16:00: Mexiko-Sverige, Jekaterinburg, SVT (14.00-16.00, 18.00-19.00 Studio)
Kommentatorer: Chris Härenstam/Glenn Strömberg
20:00: Serbien-Brasilien, Spartak-stadion, Moskva, TV4
20:00: Schweiz-Costa Rica, Nizjnij Novgorod, TV4

Torsdag 28 juni
16:00: Japan-Polen, Volgograd, TV4
16:00: Senegal-Colombia, Samara, TV4
20:00: England-Belgien, Kaliningrad, SVT (19.00-23.00)
20:00: Panama-Tunisien, Saransk, SVT (19.50-22.00)

Slutspel

Lördag 30 juni
16:00: åttondelsfinal, Kazan, TV4
20:00: åttondelsfinal, Sotji, SVT (19.00-23.00)

Söndag 1 juli,
16:00: åttondelsfinal, Luzjniki stadion, Mosvka, SVT (15.00-19.00)
20:00: åttondelsfinal, Nizjnij Novgorod, TV4

Måndag 2 juli
16:00: åttondelsfinal, Samara, TV4
20:00: åttondelsfinal, Rostov vid Don, SVT (19.00-23.00)

Tisdag 3 juli
16:00: åttondelsfinal, S:t Petersburg, SVT (15.00-19.00)
20:00: åttondelsfinal, Spartak-stadion, Moskva, TV4

Fredag 6 juli
16:00: kvartsfinal, Nizjnij Novgorod, SVT (15.00-18.30)
20:00: kvartsfinal, Kazan, TV4

Lördag 7 juli
16:00: kvartsfinal, Samara, TV4
20:00: kvartsfinal, Sotji, SVT (19.00-23.00)

Tisdag 10 juli
20:00: semifinal, S:t Petersburg, SVT (19.00-23.00)

Onsdag 11 juli
20:00: semifinal, Luzjniki stadion, Moskva, TV4

Lördag 14 juli
16:00: bronsmatch, S:t Petersburg, TV4

Söndag 15 juli
17:00: final, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (15.00-20.00)

Klicka
HÄR
för mer

sportnörden presenterar Adonis superman Stevensson vs Badou the ripper Jack

i programmet hörde du

metallica – seek and destroy

Klicka
HÄR
för mer

spotnörden reflekterar över Eurovision song contest

i programmet hörde du

Netta Barzilai – toy

Sakis  Rouvas – This is our  night

Carola Häggkvist – Fångad av en stormvind

Dana International – Diva

Hava Nagilia – israreli folk Music

Klicka
HÄR
för mer

sportnörden tippar vinnaren

i programmet hörde du Lennart nacka Skoglund – vi hänger med

Carnival de Paris –  Official song of coupe de monde 1998

Klicka
HÄR
för mer

sportnören reagerar på eurovision bidrag

Serbien, San marino, Danmark, Ryssland, Moldavien, Nederländerna, Australien, Georgien, Polen, Ungern, Lettland, Montenegro, Slovenien, Ukraina, Sverige, Frankrike, Storbritannien, Spanien, Portugal

outro Saara Aalto  – Monsters

Klicka
HÄR
för mer

tokstollen och sportnörden fortsätter resan bland Eurovisionbidragen 2018

Makedonien, Tjeckien, Finland, Kroatien, Österrike, Grekland, Armenien, Irland, Schweiz, Cypern, Norge

outro Wig wam In my Dreams