Veckans Raket: 3d – Helena Hauff, F#X, Blacksite
Nytt från berlintechnoklubben Tresors skivbolag med bland annat hamburgbaserade Helena Hauff
Det går så länge som det går – Staffan Westerberg

Staffan Westerberg – mannen som gav oss vilse i pannkakan kommer här med en samling tankar för dagen. Reflektioner över vardagen; lite som Stig Dagermans dagsedlar. Den nu nittioettårige och rullstolsburne som ser tillbaka på sitt liv. Vackert och lite vemodigt och inte alls så konstigt som vilse i pannkakan.
Betyget blir 3/5
Frans Moby – Mathias Boström

En roman om ett Stockholm där en val skådats i slussen och långa promenader, likt den Tomas Andersson-Wij beskriver i Långsamma dagar i Stockholm. Magnus, bokens berättarjag ägnar sitt arbetsliv åt att hitta saker och hans jakt på en val, likt en modern Kapten Ahabs jakt på kaskelotten Moby Dick. Mötet med författaren Kate Larson som leder till jakten på valen.
Detta är Mathias tredje roman, och det av en författare där kvalitet verkligen står över kvantitet,
Tre romaner på 29 år är ingen hög produktion, men desto mer noggrant skrivet. Varje ord känns väldigt genomtänkt likt Klas Östergrens böcker om bröderna Morgan. Sökandet efter det som kanske inte ens existerar mer än i den kvinnliga huvudkaraktärens medvetande. Valen blir på något sätt en bild för det vi kanske sett en enda gång och aldrig får se igen. Noggrannheten i att kunna blanda fakta och fiktion utan att gränsen märks – det är helt klart hans styrka. .
Mälaren är en viktig del av berättelsen och då att vara ute på denna sjö i en båt under mindre gynnsamma förutsättningar. Så verkligt att kylan känns i kroppen. Rädslan av att krocka med någon av Cementas fartyg. Vemodet är tungt och som i Thåströms Ner mot terminalen.
Betyget blir 4/5
LÅT: LÅNGSAMMA DAGAR I STOCKHOLM – TOMAS ANDERSSON-WIJ
Veckans Obskyra: Ninevah Noose – Gary S Paxton
Kristen disco med samhällskritiska texter? Visst går det. Tajt snyggt och synthigt. Utgiven på skivbolaget NewPax som gav ut bland annat kristna countrysångaren Don Francisco.. denna låt känns extremt aktuellt
Gary S Paxton producerade ett antal topp 40 hits på 1960-talet som Monster Mash (en låt med Frankenstein Liknande tema) av Bobby Boris Pickett och hooray for Hazel
LÅT: NINEVAH NOOSE – GARY S PAXTON
VECKANS RETRO: Ghost of Tom Joad – Bruce Springsteen
Ghost of Tom Joad är en extremt avskalad Springsteenskiva inspelad i hans hemstudio som han även producerade. Det är avskalat och nära. Titellåten är en referens till den litterära klassikern Vredens druvor av John Steinbeck. Andra teman i detta album är Usa och Mexiko på 1990-talet. Ett dystert och grått sådant, lite som Pieter Ten Hoopens fotobok om Hungry Horse, Montana.
Bland singlarna märks både titellåten samt Youngstown, ett gruvstad i Ohio, likt Kiruna, Malmberget eller Grängesberg.
Försäljningsmässigt var det en stor succé med trea på försäljningslistan i Sverige som bäst.
LÅT: GHOST OF TOM JOAD – BRUCE SPRINGSTEEN