Hattrick Hagunda 06: Väldigt skönt få en extra poäng säger tränaren Martin Dahlberg om matchen där Hagunda IF vann med 6-5 i sd mot IBK Lund Elit.

Välkommen till Hattrick Hagunda!

-Här i podden får du veta mera om spelarna och inom laget i Hagunda IF!

På fredagen i den sista dagen i februari så spelade Hagunda IF hemma på IFU Arena. Hagunda spelade mot IBK Lund Elit och vann med 6-5 i förlängningen. Jag fick äran att intervjua huvudtränaren, Martin Dahlberg som berättade: vi är ganska dåliga i första perioden, vi ligger under med 0-3, vi är fega och inte riktigt på gång. I period två gör vi lite bättre, vi vinner dueller, vi lite snabbare och skjuter lite mer. I period tre så är vi riktigt bra vänder matchen, mål i 6-5 vilket är surt i fjärde matchen vi gör, släpper in mål i sista minuten men denna gång vann vi sudden det vi inte gjort tidigare, väldigt skönt få en extra poäng säger Martin. Mer Martin berättar det får du höra på Hattrick Hagunda 06 med huvudtränaren, Martin Dahlberg!

INFO:
Detta är HATTRICK HAGUNDA är podden för Hagunda IF. I Hattrick Hagunda intervjuar jag Hagunda-spelarna på plats på IFU Arena i Uppsala, delvis innan match och jämt efter match. Du lyssnar som vanligt efterhand, när som helst i dygnet och var som helt i världen!

Text/podd/Foto: Sebastian Wolff.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *