sportnörden informerar

Mellan den 9 och 25 februari pågår Vinter OS från den sydkoreanska staden Pyeonchang.  Här kommer ett schema på när sporterna avgörs.

Mästerskapet sänds i  i kanal fem, kanal 9 och eurosport

Fredag 9 februari

00.35-02.30 Curling, mixeddubbel, grundspel

02.00-02.45 Freestyle, damer, puckelpist, kval

‘02.00-05.25 Konståkning, lagtävling, herrar och par, kortprogram

03.45-04.30 Freestyle, herrar, puckelpist, kval 05.35-07.30 Curling, mixeddubbel, grundspel

12.00-13.50 Invigning

 

Lördag 10 februari

01.05-03.00 Curling, mixeddubbel, grundspel

02.00-06.30 Snowboard, herrar, slopestyle, kval

08.15-09.20 Längdskidor, damer, skiathlon

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Japan – Sverige

11.00-13.50 Short track, herrar 1 500 m final, damer 500 m kval, damer 3 000 m stafett kval

11.10-14.45 Rodel, herrar, enmans, heat 1 och 2

12.00-13.55 Skridsko, damer, 3 000 m, individuellt 12.05-14.00 Curling, mixeddubbel, grundspel

12.15-13.35 Skidskytte, damer, 7,5 km, sprint

13.10-15.30 Ishockey, damer, grundspel Schweiz – Sydkorea

13.35-15.20 Backhoppning, herrar, normalbacke, final

 

Söndag 11 februari

01.05-03.00 Curling, mixeddubbel, grundspel

02.00-06.35 Konståkning, lagtävling, isdans och damer, korta program, par fritt program

02.00-03.40 Snowboard, herrar, slopestyle, final

03.00-05.10 Alpint, herrar, störtlopp

05.30-07.30 Snowboard, damer, slopestyle, kval

07.15-09.10 Längdskidor, herrar, skiathlon

08.00-10.40 Skridsko, herrar, 5 000 m, individuellt

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Finland – USA

10.50-14.45 Rodel, herrar, enmans, heat 3 och 4

11.30-12.00 Freestyle, damer, puckelpist, final omgång 1

12.05-14.00 Curling, mixeddubbel, skiljeomgångar

12.15-13.40 Skidskytte, herrar, 10 km, sprint

13.00-14.50 Freestyle, damer, puckelpist, final omgång 2 och 3

13.10-15.30 Ishockey, damer, grundspel Kanada – Ryssland

 

måndag 12 februari

01.05-03.00 Curling, mixeddubbel, semifinaler

02.00-03.40 Snowboard, damer, slopestyle, final

02.00-05.10 Konståkning, lagtävling, herrar, damer och isdans fritt program

02.15-04.15 Alpint, damer, storslalom, åk 1

05.30-07.00 Snowboard, damer, halfpipe, kval

05.45-07.25 Alpint, damer, storslalom, åk 2

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Schweiz – Japan

‘11.10-12.00 Skidskytte, damer 10 km, jaktstart

11.30-12.00 Freestyle, herrar, puckelpist, final omgång 1

11.50-14.45 Rodel, damer, enmans, heat 1 och 2 ‘

12.05-14.00 Curling, mixeddubbel, semifinaler

13.00-13.50 Skidskytte, herrar, 12,5 km, jaktstart

13.00-14.50 Freestyle, herrar, puckelpist, final omgång 2 och 3

13.10-15.30 Ishockey, damer, grundspel Sverige – Sydkorea

13.30-15.15 Skridsko, damer, 1 500 m, individuellt

13.50-15.25 Backhoppning, damer, normalbacke, final

 

Tisdag 13 februari

01.05-03.00 Curling, mixeddubbel, bronsmatch

02.00-03.30 Snowboard, damer, halfpipe, final’

03.30-05.00 Alpint, herrar, kombination, störtlopp

05.00-06.00 Snowboard, herrar, halfpipe, kval

07.00-08.10 Alpint, herrar, kombination, slalom

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Kanada – Finland

09.30-10.45 Längdskidor, damer/herrar, sprint, klassiskt, kval

11.00-13.30 Short track, damer 500 m final, herrar 1 000 m kval, herrar 5 000 m stafett kval

11.30-14.45 Rodel, damer enmans, heat 3 och 4

12.00-13.50 Längdskidor, damer/herrar, sprint, finaler

12..00-13.50 Skridsko, herrar 1 500 m, individuellt

12.05-14.15 Curling, mixeddubbel, final

13.10-15.30 Ishockey, damer, grundspel USA  –  Ryssland

 

Onsdag 14 februari

01.05-04.00 Curling, herrar, grundspel

02.00-05.25 Konståkning, par, korta programmet

02.15-03.30 Alpint, damer, slalom ,åk 1

02.30-04.00 Snowboard, herrar, halfpipe, final

04.10-06.30 Ishockey, damer, grundspel Sverige – Schweiz

05.45-06.55 Alpint, damer, slalom, åk 2

06.05-09.00 Curling, damer, grundspel

07.00-7.50 Nordisk kombination, ind. Gundersen, normalbacke

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Sydkorea – Japan

09.45-10.30 Nordisk kombination, ind. Gundersen, 10 km

11.00-12.45 Skridsko, damer, 1 000 m, individuellt

12.05-14.00 Skidskytte, damer, distans 15 km

12.05-15.00 Curling, herrar, grundspel

12.20-14.45 Rodel, tvåmanna, heat 1 och 2

13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Slovakien – Ryssland, USA – Slovenien

 

Torsdag 15 februari

01.05-04.00 Curling, damer, grundspel

02.00-04.25 Skeleton, herrar, heat 1 och 2

02.30-05.45 Konståkning, par, fritt program

03.00-04.30 Snowboard, herrar, snowboardcross seedningsrunda

03.00-05.10 Alpint, herrar, super-G

04.10-06.30 Ishockey, herrar, grundspel Finland – Tyskland

04.10-06.30 Ishockey, damer, grundspel USA – Kanada

05.30-06.50 Snowboard, herrar, snowboardcross, finaler

06.05-09.00 Curling, herrar, grundspel

07.30-09.10 Längdskidor, damer, 10 km fristil

08.40-11.00 Ishockey, herrar, grundspel Norge – Sverige

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Ryssland – Finland

12.00-13.15 Freestyle, damer, hopp, kval

12.00-14.00 Skidskytte, herrar, distans, 20 km

12.00-14.10 Skridsko, herrar, 10 000 m, individuellt’

12.05-15.00 Curling, damer, grundspel

13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Tjeckien – Sydkorea, Schweiz – Kanada

13.30-14.45 Rodel, lag, stafett

 

Fredag 16 februari

01.05-04.00 Curling, herrar, grundspel

01.30-03.55 Skeleton, herrar, heat 3 och 4

‘02.00-03.00 Snowboard, damer, snowboardcross, seedningsrunda

02.00-06.30 Konståkning, herrar, korta programmet

04.10-06.30 Ishockey, herrar, grundspel USA – Slovakien

04.15-05.00 Snowboard, damer, snowboardcross, finaler

06.05-09.00 Curling, damer, grundspel

07.00-08.45 Längdskidor, herrar 15 km fristil

08.40-11.00 Ishockey, herrar, grundspel Ryssland – Slovenien

12.00-13.10 Freestyle, damer, hopp, final

12.00-13.35 Skridsko, damer, 5 000 m, individuellt 12.05-15.00

Curling, herrar, grundspel

12.20-14.10 Skeleton, damer, heat 1 och 2 ‘

13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Finland – Norge, Sverige – Tyskland

13.30-14.35 Backhoppning, herrar, stora backen, kval

 

Lördag 17 februari

01.05-04.00 Curling, damer, grundspel

02.00-03.25 Freeski, damer, slopestyle, kval

02.00-06.25 Konståkning, herrar, fritt program

03.00-05.10 Alpint, damer, super-G

04.10-06.30 Ishockey, herrar, grundspel Kanada – Tjeckien

04.10-06.30 Ishockey, damer, kvartsfinal

05.00-06.15 Freeski, damer, slopestyle, finaler

06.05-09.00 Curling, herrar, grundspel

08.40-11.00 Ishockey, herrar, grundspel Sydkorea – Schweiz

08.40-11.00 Ishockey, damer, kvartsfinaler

10.30-11.40 Längdskidor, damer, 4×5 km, stafett ‘

11.00-13.55 Short track, damer 1 500 m final, herrar 1 000 m final

12.00-13.15 Freestyle, herrar, hopp, kval

12.05-15.00 Curling, damer, grundspel

‘12.15-13.10 Skidskytte, damer, 12,5 km, masstart

‘12.20-14.25 Skeleton, damer, heat 3 och 4 ‘

13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Slovenien – Slovakien

13.30-14.45 Backhoppning, herrar, stora backen, final

 

Söndag 18 februari

01.05-04.00 Curling, herrar, grundspel

02.00-03.45 Freeski, herrar, slopestyle, kval

02.15-04.15 Alpint, herrar storslalom, åk 1

04.10-06.30 Ishockey, herrar, grundspel Tyskland – Norge

04.10-06.30 Ishockey, damer, placeringsmatcher 05.15-06.35

Freeski, herrar, slopestyle, finaler

05.45-07.25 Alpint, herrar, storslalom, Åk 2

06.05-09.00 Curling, damer, grundspel

07.15-09.05 Längdskidor, herrar, 4x10km, stafett

08.40-11.00 Ishockey, herrar, grundspel Tjeckien – Schweiz

08.40-11.00 Ishockey, damer, placeringsmatcher

12.00-13.25 Freestyle, herrar, hopp, final

12.00-14.00 Skridsko, herrar lag jaktstart kval, damer 500 m individuell

12.05-14.45 Bob, tvåmanna, heat 1 och 2

12.05-15.00 Curling, herrar, grundspel

12.15-13.15 Skidskytte, herrar, 15 km, masstart 1

13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Sverige – Finland

 

Måndag 19 februari

01.05-04.00 Curling, damer, grundspel

01.30-04.30 Snowboard, damer, big air, kval

02.00-03.15 Freeski, damer, halfpipe, kval

02.00-05.45 Konståkning, isdans, korta programmet

05.10-07.30 Ishockey, damer, semifinal

06.05-09.00 Curling, herrar, grundspel

12.00-14.00 Skridsko, damer lag jaktstart kval, herrar 500 m individuellt

12.05-15.00 Curling, damer, grundspel

12.15-14.45 Bob, tvåmanna, heat 3 och 4

13.10-15.30 Ishockey, damer, semifinal

13.30-15.20 Backhoppning, herrar, lag, stora backen

 

Tisdag 20 februari

01.05-04.00 Curling, herrar, grundspel

02.00-05.35 Konståkning, isdans, fria danser

02.30-03.40 Freeski, damer, halfpipe, final

04.10-06.30 Ishockey, herrar, åttondelsfinal

04.10-06.30 Ishockey, damer, placeringsmatcher

05.00-06.40 Freeski, herrar, halfpipe, kval

06.05-09.00 Curling, damer, grundspel

08.40-11.00 Ishockey, herrar, åttondelsfinal

l 08.40-11.00 Ishockey, damer, placeringsmatcher

11.00-13.00 Short track, damer 1 000 m kval, herrar 500 m kval, damer 3 000 m stafett final

11.00-11.50 Nordisk kombination, ind. Gundersen, stora backen

12.05-15.00 Curling, herrar, grundspel

12.15-13.45 Skidskytte, mixed, stafett

12.50-14.45 Bob, damer, heat 1 och 2

13.10-15.30 Ishockey, herrar, åttondelsfinaler

13.45-14.30 Nordisk kombination, ind. Gundersen, 10 km

 

Onsdag 21 februari

01.05-04.00 Curling, damer, grundspel

01.30-04.45 Snowboard, herrar, big air, kval

02.00-06.30 Konståkning, damer, korta programmet

03.00-05.10 Alpint, damer, störtlopp

03.30-04.15 Freestyle, herrar, skicross, seedningsrunda

04.10-06.30 Ishockey, herrar, kvartsfinal

05.15-06.40 Freestyle, herrar, skicross, finaler

06.05-09.00 Curling, herrar, grundspel

08.40-11.00 Ishockey, herrar, kvartsfinal

08.40-11.00 Ishockey, damer, bronsmatch

09.00-10.30 Längdskidor, sprintstafett, damer och herrar, kval

11.00-12.15 Längdskidor, sprintstafett, damer och herrar, finaler

12.00-15.00 Skridsko, damer/herrar, lag, finaler

12.05-15.00 Curling, damer, grundspel

12.40-14.45 Bob, damer, heat 3 och 4

13.10-15.30 Ishockey, herrar, kvartsfinaler

 

Torsdag  22 februari

01.05-04.00 Curling, skiljeomgångar

02.15-03.30 Alpint, herrar, slalom, åk 1

03.30-04.40 Freeski, herrar, halfpipe, final

04.00-05.30 Snowboard, damer/herrar, parallellstorslalom, kval

05.10-08.00 Ishockey, damer, final

05.45-07.25 Alpint, herrar slalom,åk 2

08.30-09.20 Nordisk kombination, lag, Gundersen, stora backen

11.00-13.45 Short track, herrar 500 m final, damer 1 000 m final, herrar 5 000 m stafett final

11.20-12.05 Nordisk kombination, lag, Gundersen 4×5 km

12.05-15.00 Curling, herrar, semifinaler

12.15-13.45 Skidskytte, damer, stafett, 4×6 km

 

Fredag 23 februari

01.30-03.00 Snowboard, damer, big air, final

02.00-06.10 Konståkning, damer, fritt program

03.00-04.30 Alpint, damer, kombination, störtlopp

03.30-04.15 Freestyle, damer, skicross, seedningsrunda

05.15-06.40 Freestyle, damer, skicross, finaler

06.30-07.40 Alpint, damer, kombination, slalom

07.35-10.30 Curling, herrar, bronsmatch

08.40-11.00 Ishockey, herrar, semifinal

11.00-12.55 Skridsko, herrar, 1 000 m, final

12.05-15.00 Curling, damer, semifinaler

12.15-13.45 Skidskytte, herrar, stafett, 4×7,5 km

13.10-15.30 Ishockey, herrar, semifinal’

 

lördag 24 februari

01.30-04.00 Bob, fyrmanna, heat 1 och 2

02.00-03.30 Snowboard, herrar, big air, final

03.00-05.00 Alpint, lagtävling

04.00-06.15 Snowboard, damer/herrar, parallellstorslalom final

06.00-09.00 Längdskidor, herrar, 50 km, masstart

07.35-10.30 Curling, herrar, final

12.00-15.00 Skridsko, damer/herrar, masstart

12.05-15.00 Curling, damer, bronsmatch

13.10-16.00 Ishockey, herrar, bronsmatch

 

Söndag 25 februari

01.05-04.00 Curling, damer, final

01.30-04.00 Bob, fyrmanna, heat 3 och 4′

01.30-04.00 Konståkning, galashow

05.10-08.00 Ishockey, herrar, final

07.15-09.15 Längdskidor, damer, 30 km, masstart

12.00-14.00 Avslutning.

Detta inlägg postades i om Sport, Program, Sportnörden den av .
Author Image

Om Matilda Birgegård

Matilda heter jag, sportnörd och ser det mesta förutom golf, konståkning och ridsport. Är engagerad i samhällsfrågor som rör den växande rasismen i Sverige och HBTQ frågor. Är militant feminist och heteronormskrossare. Jag drömmer om att bli sportjournalist, ståupp-komiker eller programledare. Forza Bajen från vaggan till graven, krossa patriarkatet!