Sportnörden

  • Inga kategorier
  • Program om Sport Sportnörden

    Klicka
    HÄR
    för mer

    Höjdpunkter under vinter – os 2018 SOM DU INTE FÅR MISSA

    Höjdpunkter under vinter – os 2018 SOM DU INTE FÅR MISSA
    Vet inte du inte vad ska du göra under ledigt då din daglig verksamhet är stängd den 15 februari?
    Då tycker sportnörden att du ska kolla då ett av sveriges största  os guld hopp jagar nytt olympiskt guld på 10 km fristil. Loppet sänds i kanal fem med start 07.30 med repris 09.30 i kanal  9.
    Eller är du mer intresserad av ishockey. tre kronor spelar nästan samtidigt sin första match i den olympiska hockeyturneringen mot Norge. matchen sänds i kanal 9 med start 8.40.
    Sverige är en stornation i sprint, Stina Nilsson är tillsammans med Hanna falk är en av dem som kan slåss om de ädlaste medaljerna. sänds den 13 februari i kanal klockan 12.00
    Övriga höjdpunkter
    Under dem senaste vinterolympiska spelen i sochi gjorde Charlotte kalla en bragdartad upphämtning under stafetten då hon hämtade in ett försprång på 1.30 min och förde Sverige till det olympiska guldet. Blir det något likande i Pyeongchang igen? Loppet sänds den 17 februari klockan 10.30 i kanal 5.
    Missa inte heller:
    Sandra Näslund och Viktor Öhling Norberg jakt på medaljer i skicoross spåret och Sveriges jakt på medaljer i den alpina lagtävlingen.
    Klicka
    HÄR
    för mer

    sportnörden informerar

    Mellan den 9 och 25 februari pågår Vinter OS från den sydkoreanska staden Pyeonchang.  Här kommer ett schema på när sporterna avgörs.

    Mästerskapet sänds i  i kanal fem, kanal 9 och eurosport

    Fredag 9 februari

    00.35-02.30 Curling, mixeddubbel, grundspel

    02.00-02.45 Freestyle, damer, puckelpist, kval

    ‘02.00-05.25 Konståkning, lagtävling, herrar och par, kortprogram

    03.45-04.30 Freestyle, herrar, puckelpist, kval 05.35-07.30 Curling, mixeddubbel, grundspel

    12.00-13.50 Invigning

     

    Lördag 10 februari

    01.05-03.00 Curling, mixeddubbel, grundspel

    02.00-06.30 Snowboard, herrar, slopestyle, kval

    08.15-09.20 Längdskidor, damer, skiathlon

    08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Japan – Sverige

    11.00-13.50 Short track, herrar 1 500 m final, damer 500 m kval, damer 3 000 m stafett kval

    11.10-14.45 Rodel, herrar, enmans, heat 1 och 2

    12.00-13.55 Skridsko, damer, 3 000 m, individuellt 12.05-14.00 Curling, mixeddubbel, grundspel

    12.15-13.35 Skidskytte, damer, 7,5 km, sprint

    13.10-15.30 Ishockey, damer, grundspel Schweiz – Sydkorea

    13.35-15.20 Backhoppning, herrar, normalbacke, final

     

    Söndag 11 februari

    01.05-03.00 Curling, mixeddubbel, grundspel

    02.00-06.35 Konståkning, lagtävling, isdans och damer, korta program, par fritt program

    02.00-03.40 Snowboard, herrar, slopestyle, final

    03.00-05.10 Alpint, herrar, störtlopp

    05.30-07.30 Snowboard, damer, slopestyle, kval

    07.15-09.10 Längdskidor, herrar, skiathlon

    08.00-10.40 Skridsko, herrar, 5 000 m, individuellt

    08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Finland – USA

    10.50-14.45 Rodel, herrar, enmans, heat 3 och 4

    11.30-12.00 Freestyle, damer, puckelpist, final omgång 1

    12.05-14.00 Curling, mixeddubbel, skiljeomgångar

    12.15-13.40 Skidskytte, herrar, 10 km, sprint

    13.00-14.50 Freestyle, damer, puckelpist, final omgång 2 och 3

    13.10-15.30 Ishockey, damer, grundspel Kanada – Ryssland

     

    måndag 12 februari

    01.05-03.00 Curling, mixeddubbel, semifinaler

    02.00-03.40 Snowboard, damer, slopestyle, final

    02.00-05.10 Konståkning, lagtävling, herrar, damer och isdans fritt program

    02.15-04.15 Alpint, damer, storslalom, åk 1

    05.30-07.00 Snowboard, damer, halfpipe, kval

    05.45-07.25 Alpint, damer, storslalom, åk 2

    08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Schweiz – Japan

    ‘11.10-12.00 Skidskytte, damer 10 km, jaktstart

    11.30-12.00 Freestyle, herrar, puckelpist, final omgång 1

    11.50-14.45 Rodel, damer, enmans, heat 1 och 2 ‘

    12.05-14.00 Curling, mixeddubbel, semifinaler

    13.00-13.50 Skidskytte, herrar, 12,5 km, jaktstart

    13.00-14.50 Freestyle, herrar, puckelpist, final omgång 2 och 3

    13.10-15.30 Ishockey, damer, grundspel Sverige – Sydkorea

    13.30-15.15 Skridsko, damer, 1 500 m, individuellt

    13.50-15.25 Backhoppning, damer, normalbacke, final

     

    Tisdag 13 februari

    01.05-03.00 Curling, mixeddubbel, bronsmatch

    02.00-03.30 Snowboard, damer, halfpipe, final’

    03.30-05.00 Alpint, herrar, kombination, störtlopp

    05.00-06.00 Snowboard, herrar, halfpipe, kval

    07.00-08.10 Alpint, herrar, kombination, slalom

    08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Kanada – Finland

    09.30-10.45 Längdskidor, damer/herrar, sprint, klassiskt, kval

    11.00-13.30 Short track, damer 500 m final, herrar 1 000 m kval, herrar 5 000 m stafett kval

    11.30-14.45 Rodel, damer enmans, heat 3 och 4

    12.00-13.50 Längdskidor, damer/herrar, sprint, finaler

    12..00-13.50 Skridsko, herrar 1 500 m, individuellt

    12.05-14.15 Curling, mixeddubbel, final

    13.10-15.30 Ishockey, damer, grundspel USA  –  Ryssland

     

    Onsdag 14 februari

    01.05-04.00 Curling, herrar, grundspel

    02.00-05.25 Konståkning, par, korta programmet

    02.15-03.30 Alpint, damer, slalom ,åk 1

    02.30-04.00 Snowboard, herrar, halfpipe, final

    04.10-06.30 Ishockey, damer, grundspel Sverige – Schweiz

    05.45-06.55 Alpint, damer, slalom, åk 2

    06.05-09.00 Curling, damer, grundspel

    07.00-7.50 Nordisk kombination, ind. Gundersen, normalbacke

    08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Sydkorea – Japan

    09.45-10.30 Nordisk kombination, ind. Gundersen, 10 km

    11.00-12.45 Skridsko, damer, 1 000 m, individuellt

    12.05-14.00 Skidskytte, damer, distans 15 km

    12.05-15.00 Curling, herrar, grundspel

    12.20-14.45 Rodel, tvåmanna, heat 1 och 2

    13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Slovakien – Ryssland, USA – Slovenien

     

    Torsdag 15 februari

    01.05-04.00 Curling, damer, grundspel

    02.00-04.25 Skeleton, herrar, heat 1 och 2

    02.30-05.45 Konståkning, par, fritt program

    03.00-04.30 Snowboard, herrar, snowboardcross seedningsrunda

    03.00-05.10 Alpint, herrar, super-G

    04.10-06.30 Ishockey, herrar, grundspel Finland – Tyskland

    04.10-06.30 Ishockey, damer, grundspel USA – Kanada

    05.30-06.50 Snowboard, herrar, snowboardcross, finaler

    06.05-09.00 Curling, herrar, grundspel

    07.30-09.10 Längdskidor, damer, 10 km fristil

    08.40-11.00 Ishockey, herrar, grundspel Norge – Sverige

    08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Ryssland – Finland

    12.00-13.15 Freestyle, damer, hopp, kval

    12.00-14.00 Skidskytte, herrar, distans, 20 km

    12.00-14.10 Skridsko, herrar, 10 000 m, individuellt’

    12.05-15.00 Curling, damer, grundspel

    13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Tjeckien – Sydkorea, Schweiz – Kanada

    13.30-14.45 Rodel, lag, stafett

     

    Fredag 16 februari

    01.05-04.00 Curling, herrar, grundspel

    01.30-03.55 Skeleton, herrar, heat 3 och 4

    ‘02.00-03.00 Snowboard, damer, snowboardcross, seedningsrunda

    02.00-06.30 Konståkning, herrar, korta programmet

    04.10-06.30 Ishockey, herrar, grundspel USA – Slovakien

    04.15-05.00 Snowboard, damer, snowboardcross, finaler

    06.05-09.00 Curling, damer, grundspel

    07.00-08.45 Längdskidor, herrar 15 km fristil

    08.40-11.00 Ishockey, herrar, grundspel Ryssland – Slovenien

    12.00-13.10 Freestyle, damer, hopp, final

    12.00-13.35 Skridsko, damer, 5 000 m, individuellt 12.05-15.00

    Curling, herrar, grundspel

    12.20-14.10 Skeleton, damer, heat 1 och 2 ‘

    13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Finland – Norge, Sverige – Tyskland

    13.30-14.35 Backhoppning, herrar, stora backen, kval

     

    Lördag 17 februari

    01.05-04.00 Curling, damer, grundspel

    02.00-03.25 Freeski, damer, slopestyle, kval

    02.00-06.25 Konståkning, herrar, fritt program

    03.00-05.10 Alpint, damer, super-G

    04.10-06.30 Ishockey, herrar, grundspel Kanada – Tjeckien

    04.10-06.30 Ishockey, damer, kvartsfinal

    05.00-06.15 Freeski, damer, slopestyle, finaler

    06.05-09.00 Curling, herrar, grundspel

    08.40-11.00 Ishockey, herrar, grundspel Sydkorea – Schweiz

    08.40-11.00 Ishockey, damer, kvartsfinaler

    10.30-11.40 Längdskidor, damer, 4×5 km, stafett ‘

    11.00-13.55 Short track, damer 1 500 m final, herrar 1 000 m final

    12.00-13.15 Freestyle, herrar, hopp, kval

    12.05-15.00 Curling, damer, grundspel

    ‘12.15-13.10 Skidskytte, damer, 12,5 km, masstart

    ‘12.20-14.25 Skeleton, damer, heat 3 och 4 ‘

    13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Slovenien – Slovakien

    13.30-14.45 Backhoppning, herrar, stora backen, final

     

    Söndag 18 februari

    01.05-04.00 Curling, herrar, grundspel

    02.00-03.45 Freeski, herrar, slopestyle, kval

    02.15-04.15 Alpint, herrar storslalom, åk 1

    04.10-06.30 Ishockey, herrar, grundspel Tyskland – Norge

    04.10-06.30 Ishockey, damer, placeringsmatcher 05.15-06.35

    Freeski, herrar, slopestyle, finaler

    05.45-07.25 Alpint, herrar, storslalom, Åk 2

    06.05-09.00 Curling, damer, grundspel

    07.15-09.05 Längdskidor, herrar, 4x10km, stafett

    08.40-11.00 Ishockey, herrar, grundspel Tjeckien – Schweiz

    08.40-11.00 Ishockey, damer, placeringsmatcher

    12.00-13.25 Freestyle, herrar, hopp, final

    12.00-14.00 Skridsko, herrar lag jaktstart kval, damer 500 m individuell

    12.05-14.45 Bob, tvåmanna, heat 1 och 2

    12.05-15.00 Curling, herrar, grundspel

    12.15-13.15 Skidskytte, herrar, 15 km, masstart 1

    13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Sverige – Finland

     

    Måndag 19 februari

    01.05-04.00 Curling, damer, grundspel

    01.30-04.30 Snowboard, damer, big air, kval

    02.00-03.15 Freeski, damer, halfpipe, kval

    02.00-05.45 Konståkning, isdans, korta programmet

    05.10-07.30 Ishockey, damer, semifinal

    06.05-09.00 Curling, herrar, grundspel

    12.00-14.00 Skridsko, damer lag jaktstart kval, herrar 500 m individuellt

    12.05-15.00 Curling, damer, grundspel

    12.15-14.45 Bob, tvåmanna, heat 3 och 4

    13.10-15.30 Ishockey, damer, semifinal

    13.30-15.20 Backhoppning, herrar, lag, stora backen

     

    Tisdag 20 februari

    01.05-04.00 Curling, herrar, grundspel

    02.00-05.35 Konståkning, isdans, fria danser

    02.30-03.40 Freeski, damer, halfpipe, final

    04.10-06.30 Ishockey, herrar, åttondelsfinal

    04.10-06.30 Ishockey, damer, placeringsmatcher

    05.00-06.40 Freeski, herrar, halfpipe, kval

    06.05-09.00 Curling, damer, grundspel

    08.40-11.00 Ishockey, herrar, åttondelsfinal

    l 08.40-11.00 Ishockey, damer, placeringsmatcher

    11.00-13.00 Short track, damer 1 000 m kval, herrar 500 m kval, damer 3 000 m stafett final

    11.00-11.50 Nordisk kombination, ind. Gundersen, stora backen

    12.05-15.00 Curling, herrar, grundspel

    12.15-13.45 Skidskytte, mixed, stafett

    12.50-14.45 Bob, damer, heat 1 och 2

    13.10-15.30 Ishockey, herrar, åttondelsfinaler

    13.45-14.30 Nordisk kombination, ind. Gundersen, 10 km

     

    Onsdag 21 februari

    01.05-04.00 Curling, damer, grundspel

    01.30-04.45 Snowboard, herrar, big air, kval

    02.00-06.30 Konståkning, damer, korta programmet

    03.00-05.10 Alpint, damer, störtlopp

    03.30-04.15 Freestyle, herrar, skicross, seedningsrunda

    04.10-06.30 Ishockey, herrar, kvartsfinal

    05.15-06.40 Freestyle, herrar, skicross, finaler

    06.05-09.00 Curling, herrar, grundspel

    08.40-11.00 Ishockey, herrar, kvartsfinal

    08.40-11.00 Ishockey, damer, bronsmatch

    09.00-10.30 Längdskidor, sprintstafett, damer och herrar, kval

    11.00-12.15 Längdskidor, sprintstafett, damer och herrar, finaler

    12.00-15.00 Skridsko, damer/herrar, lag, finaler

    12.05-15.00 Curling, damer, grundspel

    12.40-14.45 Bob, damer, heat 3 och 4

    13.10-15.30 Ishockey, herrar, kvartsfinaler

     

    Torsdag  22 februari

    01.05-04.00 Curling, skiljeomgångar

    02.15-03.30 Alpint, herrar, slalom, åk 1

    03.30-04.40 Freeski, herrar, halfpipe, final

    04.00-05.30 Snowboard, damer/herrar, parallellstorslalom, kval

    05.10-08.00 Ishockey, damer, final

    05.45-07.25 Alpint, herrar slalom,åk 2

    08.30-09.20 Nordisk kombination, lag, Gundersen, stora backen

    11.00-13.45 Short track, herrar 500 m final, damer 1 000 m final, herrar 5 000 m stafett final

    11.20-12.05 Nordisk kombination, lag, Gundersen 4×5 km

    12.05-15.00 Curling, herrar, semifinaler

    12.15-13.45 Skidskytte, damer, stafett, 4×6 km

     

    Fredag 23 februari

    01.30-03.00 Snowboard, damer, big air, final

    02.00-06.10 Konståkning, damer, fritt program

    03.00-04.30 Alpint, damer, kombination, störtlopp

    03.30-04.15 Freestyle, damer, skicross, seedningsrunda

    05.15-06.40 Freestyle, damer, skicross, finaler

    06.30-07.40 Alpint, damer, kombination, slalom

    07.35-10.30 Curling, herrar, bronsmatch

    08.40-11.00 Ishockey, herrar, semifinal

    11.00-12.55 Skridsko, herrar, 1 000 m, final

    12.05-15.00 Curling, damer, semifinaler

    12.15-13.45 Skidskytte, herrar, stafett, 4×7,5 km

    13.10-15.30 Ishockey, herrar, semifinal’

     

    lördag 24 februari

    01.30-04.00 Bob, fyrmanna, heat 1 och 2

    02.00-03.30 Snowboard, herrar, big air, final

    03.00-05.00 Alpint, lagtävling

    04.00-06.15 Snowboard, damer/herrar, parallellstorslalom final

    06.00-09.00 Längdskidor, herrar, 50 km, masstart

    07.35-10.30 Curling, herrar, final

    12.00-15.00 Skridsko, damer/herrar, masstart

    12.05-15.00 Curling, damer, bronsmatch

    13.10-16.00 Ishockey, herrar, bronsmatch

     

    Söndag 25 februari

    01.05-04.00 Curling, damer, final

    01.30-04.00 Bob, fyrmanna, heat 3 och 4′

    01.30-04.00 Konståkning, galashow

    05.10-08.00 Ishockey, herrar, final

    07.15-09.15 Längdskidor, damer, 30 km, masstart

    12.00-14.00 Avslutning.

    Klicka
    HÄR
    för mer

    sportnörden säsong 4 När guldet blev till sand

     

     

    En insamling för saga är startad

    Swisha valfritt belopp till 0704-406774
    eller sätt in pengar på kontonr 5150 02 325 56 (SEB)

    en Facebook grupp har startat för Saga

    https://www.facebook.com/groups/319103708583720/

    Klicka
    HÄR
    för mer

    sportnörden julhälsar

    hej alla fans
    vill passa på och tacka alla som lyssnat på mig senaste säsongen. det är ni som får mig att orka göra dessa program.  jag återkommer med  säsong 4  från 18 januari.
    nästa säsong blir det program fotbolls vm – allt du behöver veta inför fotbollsfesten, sportnörden tippar, proffsboxaren som hamnade i koma, olympiska vinterspelen i pyongchang, östersund fk och mycket mer.

    men missa för guds skull inte under julfirandet:

    junior vm i ishockey från 26 december till 5 januari i och tv4 cmore – kommer det äntligen  bli medalj med alexander nylander, jonathan dahlen och rasmus dahlin i laget
    tour de ski på skidor  3 – 11 januari  i svt –   kommer stina nilsson slå till med fyra etappsegrar igen

    Klicka
    HÄR
    för mer

    sportnörden presenterar lottningen till världsmästerskapen i fotboll 2018

    måndag 11 december 13.30 i samband med musikhjälpen sändningen sker intervjun

     

     

    Klicka
    HÄR
    för mer

    sportnörden presenterar play off till de 21 världsmästerskapen i fotboll

    förbundskapten janne andersson

    vrålar ut sin glädje efter slutsignalen

    andreas Granqvist i tårar efter slutsignalen

     

     

     

     

    Klicka
    HÄR
    för mer

    sportnörden special: sportfloskler, bloopers och några tidningsankor

    i detta program förekommer ironi och grovt språk

    känsliga lyssnare varnas

    Klicka
    HÄR
    för mer

    sportnörrden presenterar ishockeysäsongen 2018

    Rasmus dahlin