Sportnörden

  • Inga kategorier
  • Program om Sport Sportnörden

    Klicka
    HÄR
    för mer

    säsongsavslutning av sportnörden – svenskollen inför vm

    i programmet hörde du

    mera mål  – Markoolio

    Pidde p feat landslagsbarnen – vi ska skicka våra grymma pappor till moskva

    Klicka
    HÄR
    för mer

    i serien sportnörden hyllar svenska idrottslegendarer har turen kommit till Daniel och Henrik sedin

    i programmet hörde du nu tar vi dem – tre kronor

    Klicka
    HÄR
    för mer

    Alla matcher, alla tider inför sommaren fotbollsfest i Ryssland

    Gruppspel

    Torsdag 14 juni
    17:00: Ryssland-Saudiarabien, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (sändning 16.00-20.00)

    Fredag 15 juni
    14:00: Egypten-Uruguay, Jekaterinburg ,TV4
    17:00: Marocko-Iran, S:t Petersburg, SVT (16.00-19.00)
    20:00: Portugal-Spanien, Sotji, SVT (19.00-23.00)

    Lördag 16 juni
    12:00: Frankrike-Australien, Kazan, SVT (11.30-14.30)
    15:00: Argentina-Island, Spartak-stadion, Moskva, SVT (14.30-17.30)
    18:00: Peru-Danmark, Saransk, TV4
    20:00: Kroatien-Nigeria, Kaliningrad, TV4

    Söndag 17 juni
    14:00: Costa Rica-Serbien, Samara, TV4
    17:00: Tyskland-Mexiko, Luzjniki stadion, Moskva, TV4
    20:00: Brasilien-Schweiz, Rostov vid Don, SVT (19.00-23.00)

    Måndag 18 juni
    14:00: Sverige-Sydkorea, Nizjnij Novgorod, SVT (12.00-14.00, 16.00-17.00 Studio)
    Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
    17:00: Belgien-Panama, Sotji, SVT (16.30-19.30)
    20:00: Tunisien-England, Volgograd, TV4

    Tisdag 19 juni
    14:00: Colombia-Japan, Saransk, TV4
    17:00: Polen-Senegal, Spartak-stadion, Moskva, SVT (16.30-19.30)
    20:00: Ryssland-Egypten, S:t Petersburg, SVT (19.30-23.00)

    Onsdag 20 juni
    14:00: Portugal-Marocko, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (13.30-16.30)
    17:00: Uruguay-Saudiarabien, Rostov vid Don, TV4
    20:00: Iran-Spanien, Kazan, TV4

    Torsdag 21 juni
    14:00: Danmark-Australien, Samara, TV4
    17:00: Frankrike-Peru, Jekaterinburg, TV4
    20:00: Argentina-Kroatien, Nizjnij Novgorod, TV4

    Fredag 22 juni
    14:00: Brasilien-Costa Rica, S:t Petersburg, SVT (13.30-16.30)
    17:00: Nigeria-Island, Volgograd, SVT (16.30-19.30)
    20:00: Serbien-Schweiz, Kaliningrad, SVT (19.30-23.00)

    Lördag 23 juni
    14:00: Belgien-Tunisien, Spartak-stadion, Moskva, SVT (13.30-16.30)
    17:00: Sydkorea-Mexiko, Rostov vid Don, TV4
    20:00: Tyskland-Sverige, Sotji, TV4

    Söndag 24 juni
    14:00: England-Panama, Nizjnij Novgorod, SVT (13.30-16.30)
    17:00: Japan-Senegal, Jekaterinburg, TV4
    20:00: Polen-Colombia, Kazan, TV4

    Måndag 25 juni
    16:00: Uruguay-Ryssland, Samara, TV4
    16:00: Saudiarabien-Egypten, Volgograd, TV4
    20:00: Iran-Portugal, Saransk, SVT (19.00-23.00)
    20:00: Spanien-Marocko, Kaliningrad, SVT (19.50-22.00)

    Tisdag 26 juni
    16:00: Danmark-Frankrike, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (15.00-19.00)
    16:00: Australien-Peru, Sotji, SVT (15.50-18.00)
    20:00: Nigeria-Argentina, S:t Petersburg, TV4
    20:00: Island-Kroatien, Rostov vid Don, TV4

    Onsdag 27 juni
    16:00: Sydkorea-Tyskland, Kazan, SVT (15.50-18.00)
    16:00: Mexiko-Sverige, Jekaterinburg, SVT (14.00-16.00, 18.00-19.00 Studio)
    Kommentatorer: Chris Härenstam/Glenn Strömberg
    20:00: Serbien-Brasilien, Spartak-stadion, Moskva, TV4
    20:00: Schweiz-Costa Rica, Nizjnij Novgorod, TV4

    Torsdag 28 juni
    16:00: Japan-Polen, Volgograd, TV4
    16:00: Senegal-Colombia, Samara, TV4
    20:00: England-Belgien, Kaliningrad, SVT (19.00-23.00)
    20:00: Panama-Tunisien, Saransk, SVT (19.50-22.00)

    Slutspel

    Lördag 30 juni
    16:00: åttondelsfinal, Kazan, TV4
    20:00: åttondelsfinal, Sotji, SVT (19.00-23.00)

    Söndag 1 juli,
    16:00: åttondelsfinal, Luzjniki stadion, Mosvka, SVT (15.00-19.00)
    20:00: åttondelsfinal, Nizjnij Novgorod, TV4

    Måndag 2 juli
    16:00: åttondelsfinal, Samara, TV4
    20:00: åttondelsfinal, Rostov vid Don, SVT (19.00-23.00)

    Tisdag 3 juli
    16:00: åttondelsfinal, S:t Petersburg, SVT (15.00-19.00)
    20:00: åttondelsfinal, Spartak-stadion, Moskva, TV4

    Fredag 6 juli
    16:00: kvartsfinal, Nizjnij Novgorod, SVT (15.00-18.30)
    20:00: kvartsfinal, Kazan, TV4

    Lördag 7 juli
    16:00: kvartsfinal, Samara, TV4
    20:00: kvartsfinal, Sotji, SVT (19.00-23.00)

    Tisdag 10 juli
    20:00: semifinal, S:t Petersburg, SVT (19.00-23.00)

    Onsdag 11 juli
    20:00: semifinal, Luzjniki stadion, Moskva, TV4

    Lördag 14 juli
    16:00: bronsmatch, S:t Petersburg, TV4

    Söndag 15 juli
    17:00: final, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (15.00-20.00)

    Klicka
    HÄR
    för mer

    sportnörden presenterar Adonis superman Stevensson vs Badou the ripper Jack

    i programmet hörde du

    metallica – seek and destroy

    Klicka
    HÄR
    för mer

    sportnörden tippar vinnaren

    i programmet hörde du Lennart nacka Skoglund – vi hänger med

    Carnival de Paris –  Official song of coupe de monde 1998

    Klicka
    HÄR
    för mer

    sportnörden presenterar stolt the battle of vikings Otto Wallin vs Adrian Gäddan Granath

    Dessutom hörde ni

    Avenged Sevenfold  This means War

    Desstutom hyllas AVICII med Levels