om Sport

Följ programmen från Radio Fyris Sportredaktion.

Program om Sport

Klicka
HÄR
för mer

Höjdpunkter under vinter – os 2018 SOM DU INTE FÅR MISSA

Höjdpunkter under vinter – os 2018 SOM DU INTE FÅR MISSA
Vet inte du inte vad ska du göra under ledigt då din daglig verksamhet är stängd den 15 februari?
Då tycker sportnörden att du ska kolla då ett av sveriges största  os guld hopp jagar nytt olympiskt guld på 10 km fristil. Loppet sänds i kanal fem med start 07.30 med repris 09.30 i kanal  9.
Eller är du mer intresserad av ishockey. tre kronor spelar nästan samtidigt sin första match i den olympiska hockeyturneringen mot Norge. matchen sänds i kanal 9 med start 8.40.
Sverige är en stornation i sprint, Stina Nilsson är tillsammans med Hanna falk är en av dem som kan slåss om de ädlaste medaljerna. sänds den 13 februari i kanal klockan 12.00
Övriga höjdpunkter
Under dem senaste vinterolympiska spelen i sochi gjorde Charlotte kalla en bragdartad upphämtning under stafetten då hon hämtade in ett försprång på 1.30 min och förde Sverige till det olympiska guldet. Blir det något likande i Pyeongchang igen? Loppet sänds den 17 februari klockan 10.30 i kanal 5.
Missa inte heller:
Sandra Näslund och Viktor Öhling Norberg jakt på medaljer i skicoross spåret och Sveriges jakt på medaljer i den alpina lagtävlingen.
Klicka
HÄR
för mer

sportnörden informerar

Mellan den 9 och 25 februari pågår Vinter OS från den sydkoreanska staden Pyeonchang.  Här kommer ett schema på när sporterna avgörs.

Mästerskapet sänds i  i kanal fem, kanal 9 och eurosport

Fredag 9 februari

00.35-02.30 Curling, mixeddubbel, grundspel

02.00-02.45 Freestyle, damer, puckelpist, kval

‘02.00-05.25 Konståkning, lagtävling, herrar och par, kortprogram

03.45-04.30 Freestyle, herrar, puckelpist, kval 05.35-07.30 Curling, mixeddubbel, grundspel

12.00-13.50 Invigning

 

Lördag 10 februari

01.05-03.00 Curling, mixeddubbel, grundspel

02.00-06.30 Snowboard, herrar, slopestyle, kval

08.15-09.20 Längdskidor, damer, skiathlon

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Japan – Sverige

11.00-13.50 Short track, herrar 1 500 m final, damer 500 m kval, damer 3 000 m stafett kval

11.10-14.45 Rodel, herrar, enmans, heat 1 och 2

12.00-13.55 Skridsko, damer, 3 000 m, individuellt 12.05-14.00 Curling, mixeddubbel, grundspel

12.15-13.35 Skidskytte, damer, 7,5 km, sprint

13.10-15.30 Ishockey, damer, grundspel Schweiz – Sydkorea

13.35-15.20 Backhoppning, herrar, normalbacke, final

 

Söndag 11 februari

01.05-03.00 Curling, mixeddubbel, grundspel

02.00-06.35 Konståkning, lagtävling, isdans och damer, korta program, par fritt program

02.00-03.40 Snowboard, herrar, slopestyle, final

03.00-05.10 Alpint, herrar, störtlopp

05.30-07.30 Snowboard, damer, slopestyle, kval

07.15-09.10 Längdskidor, herrar, skiathlon

08.00-10.40 Skridsko, herrar, 5 000 m, individuellt

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Finland – USA

10.50-14.45 Rodel, herrar, enmans, heat 3 och 4

11.30-12.00 Freestyle, damer, puckelpist, final omgång 1

12.05-14.00 Curling, mixeddubbel, skiljeomgångar

12.15-13.40 Skidskytte, herrar, 10 km, sprint

13.00-14.50 Freestyle, damer, puckelpist, final omgång 2 och 3

13.10-15.30 Ishockey, damer, grundspel Kanada – Ryssland

 

måndag 12 februari

01.05-03.00 Curling, mixeddubbel, semifinaler

02.00-03.40 Snowboard, damer, slopestyle, final

02.00-05.10 Konståkning, lagtävling, herrar, damer och isdans fritt program

02.15-04.15 Alpint, damer, storslalom, åk 1

05.30-07.00 Snowboard, damer, halfpipe, kval

05.45-07.25 Alpint, damer, storslalom, åk 2

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Schweiz – Japan

‘11.10-12.00 Skidskytte, damer 10 km, jaktstart

11.30-12.00 Freestyle, herrar, puckelpist, final omgång 1

11.50-14.45 Rodel, damer, enmans, heat 1 och 2 ‘

12.05-14.00 Curling, mixeddubbel, semifinaler

13.00-13.50 Skidskytte, herrar, 12,5 km, jaktstart

13.00-14.50 Freestyle, herrar, puckelpist, final omgång 2 och 3

13.10-15.30 Ishockey, damer, grundspel Sverige – Sydkorea

13.30-15.15 Skridsko, damer, 1 500 m, individuellt

13.50-15.25 Backhoppning, damer, normalbacke, final

 

Tisdag 13 februari

01.05-03.00 Curling, mixeddubbel, bronsmatch

02.00-03.30 Snowboard, damer, halfpipe, final’

03.30-05.00 Alpint, herrar, kombination, störtlopp

05.00-06.00 Snowboard, herrar, halfpipe, kval

07.00-08.10 Alpint, herrar, kombination, slalom

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Kanada – Finland

09.30-10.45 Längdskidor, damer/herrar, sprint, klassiskt, kval

11.00-13.30 Short track, damer 500 m final, herrar 1 000 m kval, herrar 5 000 m stafett kval

11.30-14.45 Rodel, damer enmans, heat 3 och 4

12.00-13.50 Längdskidor, damer/herrar, sprint, finaler

12..00-13.50 Skridsko, herrar 1 500 m, individuellt

12.05-14.15 Curling, mixeddubbel, final

13.10-15.30 Ishockey, damer, grundspel USA  –  Ryssland

 

Onsdag 14 februari

01.05-04.00 Curling, herrar, grundspel

02.00-05.25 Konståkning, par, korta programmet

02.15-03.30 Alpint, damer, slalom ,åk 1

02.30-04.00 Snowboard, herrar, halfpipe, final

04.10-06.30 Ishockey, damer, grundspel Sverige – Schweiz

05.45-06.55 Alpint, damer, slalom, åk 2

06.05-09.00 Curling, damer, grundspel

07.00-7.50 Nordisk kombination, ind. Gundersen, normalbacke

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Sydkorea – Japan

09.45-10.30 Nordisk kombination, ind. Gundersen, 10 km

11.00-12.45 Skridsko, damer, 1 000 m, individuellt

12.05-14.00 Skidskytte, damer, distans 15 km

12.05-15.00 Curling, herrar, grundspel

12.20-14.45 Rodel, tvåmanna, heat 1 och 2

13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Slovakien – Ryssland, USA – Slovenien

 

Torsdag 15 februari

01.05-04.00 Curling, damer, grundspel

02.00-04.25 Skeleton, herrar, heat 1 och 2

02.30-05.45 Konståkning, par, fritt program

03.00-04.30 Snowboard, herrar, snowboardcross seedningsrunda

03.00-05.10 Alpint, herrar, super-G

04.10-06.30 Ishockey, herrar, grundspel Finland – Tyskland

04.10-06.30 Ishockey, damer, grundspel USA – Kanada

05.30-06.50 Snowboard, herrar, snowboardcross, finaler

06.05-09.00 Curling, herrar, grundspel

07.30-09.10 Längdskidor, damer, 10 km fristil

08.40-11.00 Ishockey, herrar, grundspel Norge – Sverige

08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Ryssland – Finland

12.00-13.15 Freestyle, damer, hopp, kval

12.00-14.00 Skidskytte, herrar, distans, 20 km

12.00-14.10 Skridsko, herrar, 10 000 m, individuellt’

12.05-15.00 Curling, damer, grundspel

13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Tjeckien – Sydkorea, Schweiz – Kanada

13.30-14.45 Rodel, lag, stafett

 

Fredag 16 februari

01.05-04.00 Curling, herrar, grundspel

01.30-03.55 Skeleton, herrar, heat 3 och 4

‘02.00-03.00 Snowboard, damer, snowboardcross, seedningsrunda

02.00-06.30 Konståkning, herrar, korta programmet

04.10-06.30 Ishockey, herrar, grundspel USA – Slovakien

04.15-05.00 Snowboard, damer, snowboardcross, finaler

06.05-09.00 Curling, damer, grundspel

07.00-08.45 Längdskidor, herrar 15 km fristil

08.40-11.00 Ishockey, herrar, grundspel Ryssland – Slovenien

12.00-13.10 Freestyle, damer, hopp, final

12.00-13.35 Skridsko, damer, 5 000 m, individuellt 12.05-15.00

Curling, herrar, grundspel

12.20-14.10 Skeleton, damer, heat 1 och 2 ‘

13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Finland – Norge, Sverige – Tyskland

13.30-14.35 Backhoppning, herrar, stora backen, kval

 

Lördag 17 februari

01.05-04.00 Curling, damer, grundspel

02.00-03.25 Freeski, damer, slopestyle, kval

02.00-06.25 Konståkning, herrar, fritt program

03.00-05.10 Alpint, damer, super-G

04.10-06.30 Ishockey, herrar, grundspel Kanada – Tjeckien

04.10-06.30 Ishockey, damer, kvartsfinal

05.00-06.15 Freeski, damer, slopestyle, finaler

06.05-09.00 Curling, herrar, grundspel

08.40-11.00 Ishockey, herrar, grundspel Sydkorea – Schweiz

08.40-11.00 Ishockey, damer, kvartsfinaler

10.30-11.40 Längdskidor, damer, 4×5 km, stafett ‘

11.00-13.55 Short track, damer 1 500 m final, herrar 1 000 m final

12.00-13.15 Freestyle, herrar, hopp, kval

12.05-15.00 Curling, damer, grundspel

‘12.15-13.10 Skidskytte, damer, 12,5 km, masstart

‘12.20-14.25 Skeleton, damer, heat 3 och 4 ‘

13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Slovenien – Slovakien

13.30-14.45 Backhoppning, herrar, stora backen, final

 

Söndag 18 februari

01.05-04.00 Curling, herrar, grundspel

02.00-03.45 Freeski, herrar, slopestyle, kval

02.15-04.15 Alpint, herrar storslalom, åk 1

04.10-06.30 Ishockey, herrar, grundspel Tyskland – Norge

04.10-06.30 Ishockey, damer, placeringsmatcher 05.15-06.35

Freeski, herrar, slopestyle, finaler

05.45-07.25 Alpint, herrar, storslalom, Åk 2

06.05-09.00 Curling, damer, grundspel

07.15-09.05 Längdskidor, herrar, 4x10km, stafett

08.40-11.00 Ishockey, herrar, grundspel Tjeckien – Schweiz

08.40-11.00 Ishockey, damer, placeringsmatcher

12.00-13.25 Freestyle, herrar, hopp, final

12.00-14.00 Skridsko, herrar lag jaktstart kval, damer 500 m individuell

12.05-14.45 Bob, tvåmanna, heat 1 och 2

12.05-15.00 Curling, herrar, grundspel

12.15-13.15 Skidskytte, herrar, 15 km, masstart 1

13.10-15.30 Ishockey, herrar, grundspel Sverige – Finland

 

Måndag 19 februari

01.05-04.00 Curling, damer, grundspel

01.30-04.30 Snowboard, damer, big air, kval

02.00-03.15 Freeski, damer, halfpipe, kval

02.00-05.45 Konståkning, isdans, korta programmet

05.10-07.30 Ishockey, damer, semifinal

06.05-09.00 Curling, herrar, grundspel

12.00-14.00 Skridsko, damer lag jaktstart kval, herrar 500 m individuellt

12.05-15.00 Curling, damer, grundspel

12.15-14.45 Bob, tvåmanna, heat 3 och 4

13.10-15.30 Ishockey, damer, semifinal

13.30-15.20 Backhoppning, herrar, lag, stora backen

 

Tisdag 20 februari

01.05-04.00 Curling, herrar, grundspel

02.00-05.35 Konståkning, isdans, fria danser

02.30-03.40 Freeski, damer, halfpipe, final

04.10-06.30 Ishockey, herrar, åttondelsfinal

04.10-06.30 Ishockey, damer, placeringsmatcher

05.00-06.40 Freeski, herrar, halfpipe, kval

06.05-09.00 Curling, damer, grundspel

08.40-11.00 Ishockey, herrar, åttondelsfinal

l 08.40-11.00 Ishockey, damer, placeringsmatcher

11.00-13.00 Short track, damer 1 000 m kval, herrar 500 m kval, damer 3 000 m stafett final

11.00-11.50 Nordisk kombination, ind. Gundersen, stora backen

12.05-15.00 Curling, herrar, grundspel

12.15-13.45 Skidskytte, mixed, stafett

12.50-14.45 Bob, damer, heat 1 och 2

13.10-15.30 Ishockey, herrar, åttondelsfinaler

13.45-14.30 Nordisk kombination, ind. Gundersen, 10 km

 

Onsdag 21 februari

01.05-04.00 Curling, damer, grundspel

01.30-04.45 Snowboard, herrar, big air, kval

02.00-06.30 Konståkning, damer, korta programmet

03.00-05.10 Alpint, damer, störtlopp

03.30-04.15 Freestyle, herrar, skicross, seedningsrunda

04.10-06.30 Ishockey, herrar, kvartsfinal

05.15-06.40 Freestyle, herrar, skicross, finaler

06.05-09.00 Curling, herrar, grundspel

08.40-11.00 Ishockey, herrar, kvartsfinal

08.40-11.00 Ishockey, damer, bronsmatch

09.00-10.30 Längdskidor, sprintstafett, damer och herrar, kval

11.00-12.15 Längdskidor, sprintstafett, damer och herrar, finaler

12.00-15.00 Skridsko, damer/herrar, lag, finaler

12.05-15.00 Curling, damer, grundspel

12.40-14.45 Bob, damer, heat 3 och 4

13.10-15.30 Ishockey, herrar, kvartsfinaler

 

Torsdag  22 februari

01.05-04.00 Curling, skiljeomgångar

02.15-03.30 Alpint, herrar, slalom, åk 1

03.30-04.40 Freeski, herrar, halfpipe, final

04.00-05.30 Snowboard, damer/herrar, parallellstorslalom, kval

05.10-08.00 Ishockey, damer, final

05.45-07.25 Alpint, herrar slalom,åk 2

08.30-09.20 Nordisk kombination, lag, Gundersen, stora backen

11.00-13.45 Short track, herrar 500 m final, damer 1 000 m final, herrar 5 000 m stafett final

11.20-12.05 Nordisk kombination, lag, Gundersen 4×5 km

12.05-15.00 Curling, herrar, semifinaler

12.15-13.45 Skidskytte, damer, stafett, 4×6 km

 

Fredag 23 februari

01.30-03.00 Snowboard, damer, big air, final

02.00-06.10 Konståkning, damer, fritt program

03.00-04.30 Alpint, damer, kombination, störtlopp

03.30-04.15 Freestyle, damer, skicross, seedningsrunda

05.15-06.40 Freestyle, damer, skicross, finaler

06.30-07.40 Alpint, damer, kombination, slalom

07.35-10.30 Curling, herrar, bronsmatch

08.40-11.00 Ishockey, herrar, semifinal

11.00-12.55 Skridsko, herrar, 1 000 m, final

12.05-15.00 Curling, damer, semifinaler

12.15-13.45 Skidskytte, herrar, stafett, 4×7,5 km

13.10-15.30 Ishockey, herrar, semifinal’

 

lördag 24 februari

01.30-04.00 Bob, fyrmanna, heat 1 och 2

02.00-03.30 Snowboard, herrar, big air, final

03.00-05.00 Alpint, lagtävling

04.00-06.15 Snowboard, damer/herrar, parallellstorslalom final

06.00-09.00 Längdskidor, herrar, 50 km, masstart

07.35-10.30 Curling, herrar, final

12.00-15.00 Skridsko, damer/herrar, masstart

12.05-15.00 Curling, damer, bronsmatch

13.10-16.00 Ishockey, herrar, bronsmatch

 

Söndag 25 februari

01.05-04.00 Curling, damer, final

01.30-04.00 Bob, fyrmanna, heat 3 och 4′

01.30-04.00 Konståkning, galashow

05.10-08.00 Ishockey, herrar, final

07.15-09.15 Längdskidor, damer, 30 km, masstart

12.00-14.00 Avslutning.

Klicka
HÄR
för mer

sportnörden säsong 4 När guldet blev till sand

 

 

En insamling för saga är startad

Swisha valfritt belopp till 0704-406774
eller sätt in pengar på kontonr 5150 02 325 56 (SEB)

en Facebook grupp har startat för Saga

https://www.facebook.com/groups/319103708583720/

Klicka
HÄR
för mer

Hattrick Hagunda #03: ”Kvalet till Allsvenskan 2017-2018” Avsnitt 3!

Välkommen till den nya podden, Hattrick Hagunda!


Här i detta avsnitt av Hattrick Hagunda, kommer ni höra intervjuen med Kristian Adolfsson,
inför matchen i Playoff 2 där Hagunda IF möter Rosersbergs IK i Rosershallen. Så intervjuar jag spelarna efter matchen på plats. Så intervjuas efter matchen, Alexander Johansson, Tomas Åhrberg, Nisse Göthberg och Melvin
Pedersson med flera som berättar
sina synpunkter om matchen i bussen.


Så gå in lyssna nu på Hattrick Hagunda – ”Kvalet till Allsvenskan 2017/2018” avsnitt 3.”

Hemsida: https://www.laget.se/HattrickHagunda/

Twitter: https://twitter.com/hattrickhagunda

Instagram: https://www.instagram.com/hattrickhagunda/

Facebook: https://www.facebook.com/hattrickhagundapage/

 

 

 

Klicka
HÄR
för mer

Hattrick Live #15: Intervju med Sara Orebrand från IK Sirius IBK Dam!!!

I dag får jag besök av kaptenen,
Sara Orebrand
från IK Sirius Innebandy Dam!

Mer info och bilder kommer snart.

(Tekniska problem gjort detta det ej kommit text och bilder)

Detta avsnitt blev inspelad i mars 2017.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilden är från Sirius Innebandy.

 

Här kan du läsa mer om Sara Orebrand!

IK SIRIUS INNEBANDY DAM!
För dig som älskar att spela i IK Sirius Innebandy
och hejar på det hetaste innebandylaget i Uppsala.
Hachtagga —>>> #UppsalaärBlåsvart

 

 

Info
Detta är HATTRICK LIVE som sänds nu på torsdagar och det betyder att du kan lyssna på Hattrick i LIVE
från studion varje vecka kl 13:00 på radiofyris.se eller på mixlr via Radio Fyris twitter.
Om du ej har möjlighet lyssna då så kan du lyssna som vanligt efterhand, när som helst i dygnet
och var som helt i världen.

 

Följ Hattrick Live i sociala medier!
Programmet syns under Hachtaggarna: #hattricklive, #siriushjärta, #iksiriusibk, #UppsalaärBlåsvart #sebman,

  • Facebook: Hattrick Live! – Tryck på Gilla-knappen för att få det senaste från redaktionen!
  • Twitter: @hatttricklive (med tre t:en)
  • Instagram: @hattricklive
  • TuneIn: Sök ”Hattrick Live”.
  • Podcast: Sök på ”Hattrick Podcast” – Itunes, Podcaster (Iphone) och Podcast Addict (Android).

 

Följ Sebman i sociala medier!
Programmet syns under Hachtaggen: #sebman,

 

Följ IK Sirius IBK i sociala medier!
Programmet syns under Hachtaggarna: #siriushjärta, #iksiriusibk, #UppsalaärBlåsvart

 

JAG ÖNSKAR ALLA HATTRICK LIVE-LYSSNARE EN RIKTIGT GOD JUL OCH GOTT NYTT ÅR!!

Så ses vi igen i Januari 2018!

Önskar Sebastian Eneman.

Klicka
HÄR
för mer

sportnörden julhälsar

hej alla fans
vill passa på och tacka alla som lyssnat på mig senaste säsongen. det är ni som får mig att orka göra dessa program.  jag återkommer med  säsong 4  från 18 januari.
nästa säsong blir det program fotbolls vm – allt du behöver veta inför fotbollsfesten, sportnörden tippar, proffsboxaren som hamnade i koma, olympiska vinterspelen i pyongchang, östersund fk och mycket mer.

men missa för guds skull inte under julfirandet:

junior vm i ishockey från 26 december till 5 januari i och tv4 cmore – kommer det äntligen  bli medalj med alexander nylander, jonathan dahlen och rasmus dahlin i laget
tour de ski på skidor  3 – 11 januari  i svt –   kommer stina nilsson slå till med fyra etappsegrar igen

Klicka
HÄR
för mer

sportnörden presenterar lottningen till världsmästerskapen i fotboll 2018

måndag 11 december 13.30 i samband med musikhjälpen sändningen sker intervjun

 

 

Klicka
HÄR
för mer

sportnörden presenterar play off till de 21 världsmästerskapen i fotboll

förbundskapten janne andersson

vrålar ut sin glädje efter slutsignalen

andreas Granqvist i tårar efter slutsignalen