Program

Här hittar du de program som vi producerar just nu.

Widget not in any sidebars

Program

Klicka
HÄR
för mer

Macnime caligula

I dag pratar Marcus och Johans om caligula

handlar om folk som är fängslade i en annan värklighet

Klicka
HÄR
för mer

Steget efter

Hej och välkomna alla lyssnare!

I det här programmet så kommer ni att få min version av steget efter.

Författare är Henning Mankell.

Bokförlag är ordströms.

Musik är

Shirley Clamp.

du är allt.

Oskar linnros.

Från och med du.

Bildresultat för steget efter

 

 

 

Klicka
HÄR
för mer

Alla matcher, alla tider inför sommaren fotbollsfest i Ryssland

Gruppspel

Torsdag 14 juni
17:00: Ryssland-Saudiarabien, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (sändning 16.00-20.00)

Fredag 15 juni
14:00: Egypten-Uruguay, Jekaterinburg ,TV4
17:00: Marocko-Iran, S:t Petersburg, SVT (16.00-19.00)
20:00: Portugal-Spanien, Sotji, SVT (19.00-23.00)

Lördag 16 juni
12:00: Frankrike-Australien, Kazan, SVT (11.30-14.30)
15:00: Argentina-Island, Spartak-stadion, Moskva, SVT (14.30-17.30)
18:00: Peru-Danmark, Saransk, TV4
20:00: Kroatien-Nigeria, Kaliningrad, TV4

Söndag 17 juni
14:00: Costa Rica-Serbien, Samara, TV4
17:00: Tyskland-Mexiko, Luzjniki stadion, Moskva, TV4
20:00: Brasilien-Schweiz, Rostov vid Don, SVT (19.00-23.00)

Måndag 18 juni
14:00: Sverige-Sydkorea, Nizjnij Novgorod, SVT (12.00-14.00, 16.00-17.00 Studio)
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
17:00: Belgien-Panama, Sotji, SVT (16.30-19.30)
20:00: Tunisien-England, Volgograd, TV4

Tisdag 19 juni
14:00: Colombia-Japan, Saransk, TV4
17:00: Polen-Senegal, Spartak-stadion, Moskva, SVT (16.30-19.30)
20:00: Ryssland-Egypten, S:t Petersburg, SVT (19.30-23.00)

Onsdag 20 juni
14:00: Portugal-Marocko, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (13.30-16.30)
17:00: Uruguay-Saudiarabien, Rostov vid Don, TV4
20:00: Iran-Spanien, Kazan, TV4

Torsdag 21 juni
14:00: Danmark-Australien, Samara, TV4
17:00: Frankrike-Peru, Jekaterinburg, TV4
20:00: Argentina-Kroatien, Nizjnij Novgorod, TV4

Fredag 22 juni
14:00: Brasilien-Costa Rica, S:t Petersburg, SVT (13.30-16.30)
17:00: Nigeria-Island, Volgograd, SVT (16.30-19.30)
20:00: Serbien-Schweiz, Kaliningrad, SVT (19.30-23.00)

Lördag 23 juni
14:00: Belgien-Tunisien, Spartak-stadion, Moskva, SVT (13.30-16.30)
17:00: Sydkorea-Mexiko, Rostov vid Don, TV4
20:00: Tyskland-Sverige, Sotji, TV4

Söndag 24 juni
14:00: England-Panama, Nizjnij Novgorod, SVT (13.30-16.30)
17:00: Japan-Senegal, Jekaterinburg, TV4
20:00: Polen-Colombia, Kazan, TV4

Måndag 25 juni
16:00: Uruguay-Ryssland, Samara, TV4
16:00: Saudiarabien-Egypten, Volgograd, TV4
20:00: Iran-Portugal, Saransk, SVT (19.00-23.00)
20:00: Spanien-Marocko, Kaliningrad, SVT (19.50-22.00)

Tisdag 26 juni
16:00: Danmark-Frankrike, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (15.00-19.00)
16:00: Australien-Peru, Sotji, SVT (15.50-18.00)
20:00: Nigeria-Argentina, S:t Petersburg, TV4
20:00: Island-Kroatien, Rostov vid Don, TV4

Onsdag 27 juni
16:00: Sydkorea-Tyskland, Kazan, SVT (15.50-18.00)
16:00: Mexiko-Sverige, Jekaterinburg, SVT (14.00-16.00, 18.00-19.00 Studio)
Kommentatorer: Chris Härenstam/Glenn Strömberg
20:00: Serbien-Brasilien, Spartak-stadion, Moskva, TV4
20:00: Schweiz-Costa Rica, Nizjnij Novgorod, TV4

Torsdag 28 juni
16:00: Japan-Polen, Volgograd, TV4
16:00: Senegal-Colombia, Samara, TV4
20:00: England-Belgien, Kaliningrad, SVT (19.00-23.00)
20:00: Panama-Tunisien, Saransk, SVT (19.50-22.00)

Slutspel

Lördag 30 juni
16:00: åttondelsfinal, Kazan, TV4
20:00: åttondelsfinal, Sotji, SVT (19.00-23.00)

Söndag 1 juli,
16:00: åttondelsfinal, Luzjniki stadion, Mosvka, SVT (15.00-19.00)
20:00: åttondelsfinal, Nizjnij Novgorod, TV4

Måndag 2 juli
16:00: åttondelsfinal, Samara, TV4
20:00: åttondelsfinal, Rostov vid Don, SVT (19.00-23.00)

Tisdag 3 juli
16:00: åttondelsfinal, S:t Petersburg, SVT (15.00-19.00)
20:00: åttondelsfinal, Spartak-stadion, Moskva, TV4

Fredag 6 juli
16:00: kvartsfinal, Nizjnij Novgorod, SVT (15.00-18.30)
20:00: kvartsfinal, Kazan, TV4

Lördag 7 juli
16:00: kvartsfinal, Samara, TV4
20:00: kvartsfinal, Sotji, SVT (19.00-23.00)

Tisdag 10 juli
20:00: semifinal, S:t Petersburg, SVT (19.00-23.00)

Onsdag 11 juli
20:00: semifinal, Luzjniki stadion, Moskva, TV4

Lördag 14 juli
16:00: bronsmatch, S:t Petersburg, TV4

Söndag 15 juli
17:00: final, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (15.00-20.00)

Klicka
HÄR
för mer

Från siden till betong

Välkommen på en konstutställning med lite mer hjärta –

inspirerande projekt och verk från daglig verksamhet!
Plats: Gottsunda Marknad (Gottsunda Centrum)

Kom och träffa oss, lyssna på radions program med radions redaktörer Charlie och Veronica.

Vernissage 25 maj
12.30 Kent Wennman öppningstalar.
12.40 Kelly Starrose inviger/klipper band.
12.50 Musik med mera uppträder.
13.20 Studio 34 uppträder.
13.40 Teater Blancas damkör uppträder och bjuder in till allsång.
14.00 Slut.

Aktiviteter under utställningsveckan 28 maj–4 juni (alla aktiviteter startar 12.30)

Måndag 28 maj: Musik med mera uppträder med musik och Open Mic.

Tisdag 29 maj: Konstform håller i en workshop. Tillverkning av
pappersblommor.

Onsdag 30 maj: Teater Blancas Damkör uppträder.

Torsdag 31 maj: Konstform håller i en workshop. Tillverkning av
pappersblommor.

Fredag 1 juni: Teater Blanca läser poesi.

Måndag 4 juni: Musik med mera uppträder med musik och Open Mic.
Utställningen hålls öppen vardagar 10.00–18.00 och helger 10.00–16.00.
Varmt välkommen!

Klicka
HÄR
för mer

sportnörden presenterar Adonis superman Stevensson vs Badou the ripper Jack

i programmet hörde du

metallica – seek and destroy

Klicka
HÄR
för mer

Macnime sword art online alternative: gun gale online

idag pratar Marcus och Andreas om sword art online alternative: gun gale online,

handlar om en tjej som spelar gun gale online och hon är väldigt duktig

Klicka
HÄR
för mer

Radio Fyris Biorecensioner – Askungen

 

 

 

Hej alla bioälskare, i det här avsnittet så recenserar jag den animerade filmen Askungen ifrån 1950.

.

Klicka
HÄR
för mer

spotnörden reflekterar över Eurovision song contest

i programmet hörde du

Netta Barzilai – toy

Sakis  Rouvas – This is our  night

Carola Häggkvist – Fångad av en stormvind

Dana International – Diva

Hava Nagilia – israreli folk Music

Klicka
HÄR
för mer

Den femte kvinnan

Hej och välkomna alla lyssnare!

I det här programmet så kommer ni att få min version av den femte kvinnan.

Författaren är Henning Mankell.

Bokförlag är Ordströms.

Musik är

Benjamin Wahlgren

Hej sofia.

Jimmy Jansson.

Vad var de som hände?

 

Relaterad bild

 

 

Klicka
HÄR
för mer

Radio Fyris Biorecensioner – Lejonkungen

 

 

 

Hej alla bioälskare, i det här avsnittet så recenserar jag den animerade filmen Lejonkungen ifrån 1994.

.