Program

Här hittar du de program som vi producerar just nu.

Widget not in any sidebars

Program

Klicka
HÄR
för mer

Pyramiden

Hej och välkomna alla lyssnare!

I det här programmet så kommer ni att få min version av Pyramiden.

Författaren är Henning Mankell.

Bokförlag är Ordströms.

Musik är

Nordman.

vandraren.

Benjamin.

Hej sofia.

 

 

 

 

 

Klicka
HÄR
för mer

Intervju Kristina Bromark -Brukarombud Uppsala

 

En intressant intervju om hur det är att vara brukarombud i Uppsala

Klicka
HÄR
för mer

i serien sportnörden hyllar svenska idrottslegendarer har turen kommit till Daniel och Henrik sedin

i programmet hörde du nu tar vi dem – tre kronor

Klicka
HÄR
för mer

Macnime: kakuriyo bed & breakfast for spirits-

idag pratar Marcus och Andereas om

handlar in en tjej som har blivit förlovad mot sin vilja till en oger (japansk)

Klicka
HÄR
för mer

Brandvägg

Hej och välkomna alla lyssnare!

I det här programmet så kommer ni att få min version av brandvägg.

Författaren är Henning Mankell.

Bokförlag är Ordströms.

Musik är

Per Gessle

tycker om när du tar på mig.

Gyllne tider.

Kung av sand.

 

Bildresultat för brandvägg

 

Klicka
HÄR
för mer

Macnime caligula

I dag pratar Marcus och Johans om caligula

handlar om folk som är fängslade i en annan värklighet

Klicka
HÄR
för mer

Steget efter

Hej och välkomna alla lyssnare!

I det här programmet så kommer ni att få min version av steget efter.

Författare är Henning Mankell.

Bokförlag är ordströms.

Musik är

Shirley Clamp.

du är allt.

Oskar linnros.

Från och med du.

Bildresultat för steget efter

 

 

 

Klicka
HÄR
för mer

Alla matcher, alla tider inför sommaren fotbollsfest i Ryssland

Gruppspel

Torsdag 14 juni
17:00: Ryssland-Saudiarabien, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (sändning 16.00-20.00)

Fredag 15 juni
14:00: Egypten-Uruguay, Jekaterinburg ,TV4
17:00: Marocko-Iran, S:t Petersburg, SVT (16.00-19.00)
20:00: Portugal-Spanien, Sotji, SVT (19.00-23.00)

Lördag 16 juni
12:00: Frankrike-Australien, Kazan, SVT (11.30-14.30)
15:00: Argentina-Island, Spartak-stadion, Moskva, SVT (14.30-17.30)
18:00: Peru-Danmark, Saransk, TV4
20:00: Kroatien-Nigeria, Kaliningrad, TV4

Söndag 17 juni
14:00: Costa Rica-Serbien, Samara, TV4
17:00: Tyskland-Mexiko, Luzjniki stadion, Moskva, TV4
20:00: Brasilien-Schweiz, Rostov vid Don, SVT (19.00-23.00)

Måndag 18 juni
14:00: Sverige-Sydkorea, Nizjnij Novgorod, SVT (12.00-14.00, 16.00-17.00 Studio)
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
17:00: Belgien-Panama, Sotji, SVT (16.30-19.30)
20:00: Tunisien-England, Volgograd, TV4

Tisdag 19 juni
14:00: Colombia-Japan, Saransk, TV4
17:00: Polen-Senegal, Spartak-stadion, Moskva, SVT (16.30-19.30)
20:00: Ryssland-Egypten, S:t Petersburg, SVT (19.30-23.00)

Onsdag 20 juni
14:00: Portugal-Marocko, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (13.30-16.30)
17:00: Uruguay-Saudiarabien, Rostov vid Don, TV4
20:00: Iran-Spanien, Kazan, TV4

Torsdag 21 juni
14:00: Danmark-Australien, Samara, TV4
17:00: Frankrike-Peru, Jekaterinburg, TV4
20:00: Argentina-Kroatien, Nizjnij Novgorod, TV4

Fredag 22 juni
14:00: Brasilien-Costa Rica, S:t Petersburg, SVT (13.30-16.30)
17:00: Nigeria-Island, Volgograd, SVT (16.30-19.30)
20:00: Serbien-Schweiz, Kaliningrad, SVT (19.30-23.00)

Lördag 23 juni
14:00: Belgien-Tunisien, Spartak-stadion, Moskva, SVT (13.30-16.30)
17:00: Sydkorea-Mexiko, Rostov vid Don, TV4
20:00: Tyskland-Sverige, Sotji, TV4

Söndag 24 juni
14:00: England-Panama, Nizjnij Novgorod, SVT (13.30-16.30)
17:00: Japan-Senegal, Jekaterinburg, TV4
20:00: Polen-Colombia, Kazan, TV4

Måndag 25 juni
16:00: Uruguay-Ryssland, Samara, TV4
16:00: Saudiarabien-Egypten, Volgograd, TV4
20:00: Iran-Portugal, Saransk, SVT (19.00-23.00)
20:00: Spanien-Marocko, Kaliningrad, SVT (19.50-22.00)

Tisdag 26 juni
16:00: Danmark-Frankrike, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (15.00-19.00)
16:00: Australien-Peru, Sotji, SVT (15.50-18.00)
20:00: Nigeria-Argentina, S:t Petersburg, TV4
20:00: Island-Kroatien, Rostov vid Don, TV4

Onsdag 27 juni
16:00: Sydkorea-Tyskland, Kazan, SVT (15.50-18.00)
16:00: Mexiko-Sverige, Jekaterinburg, SVT (14.00-16.00, 18.00-19.00 Studio)
Kommentatorer: Chris Härenstam/Glenn Strömberg
20:00: Serbien-Brasilien, Spartak-stadion, Moskva, TV4
20:00: Schweiz-Costa Rica, Nizjnij Novgorod, TV4

Torsdag 28 juni
16:00: Japan-Polen, Volgograd, TV4
16:00: Senegal-Colombia, Samara, TV4
20:00: England-Belgien, Kaliningrad, SVT (19.00-23.00)
20:00: Panama-Tunisien, Saransk, SVT (19.50-22.00)

Slutspel

Lördag 30 juni
16:00: åttondelsfinal, Kazan, TV4
20:00: åttondelsfinal, Sotji, SVT (19.00-23.00)

Söndag 1 juli,
16:00: åttondelsfinal, Luzjniki stadion, Mosvka, SVT (15.00-19.00)
20:00: åttondelsfinal, Nizjnij Novgorod, TV4

Måndag 2 juli
16:00: åttondelsfinal, Samara, TV4
20:00: åttondelsfinal, Rostov vid Don, SVT (19.00-23.00)

Tisdag 3 juli
16:00: åttondelsfinal, S:t Petersburg, SVT (15.00-19.00)
20:00: åttondelsfinal, Spartak-stadion, Moskva, TV4

Fredag 6 juli
16:00: kvartsfinal, Nizjnij Novgorod, SVT (15.00-18.30)
20:00: kvartsfinal, Kazan, TV4

Lördag 7 juli
16:00: kvartsfinal, Samara, TV4
20:00: kvartsfinal, Sotji, SVT (19.00-23.00)

Tisdag 10 juli
20:00: semifinal, S:t Petersburg, SVT (19.00-23.00)

Onsdag 11 juli
20:00: semifinal, Luzjniki stadion, Moskva, TV4

Lördag 14 juli
16:00: bronsmatch, S:t Petersburg, TV4

Söndag 15 juli
17:00: final, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (15.00-20.00)

Klicka
HÄR
för mer

Från siden till betong

Välkommen på en konstutställning med lite mer hjärta –

inspirerande projekt och verk från daglig verksamhet!
Plats: Gottsunda Marknad (Gottsunda Centrum)

Kom och träffa oss, lyssna på radions program med radions redaktörer Charlie och Veronica.

Vernissage 25 maj
12.30 Kent Wennman öppningstalar.
12.40 Kelly Starrose inviger/klipper band.
12.50 Musik med mera uppträder.
13.20 Studio 34 uppträder.
13.40 Teater Blancas damkör uppträder och bjuder in till allsång.
14.00 Slut.

Aktiviteter under utställningsveckan 28 maj–4 juni (alla aktiviteter startar 12.30)

Måndag 28 maj: Musik med mera uppträder med musik och Open Mic.

Tisdag 29 maj: Konstform håller i en workshop. Tillverkning av
pappersblommor.

Onsdag 30 maj: Teater Blancas Damkör uppträder.

Torsdag 31 maj: Konstform håller i en workshop. Tillverkning av
pappersblommor.

Fredag 1 juni: Teater Blanca läser poesi.

Måndag 4 juni: Musik med mera uppträder med musik och Open Mic.
Utställningen hålls öppen vardagar 10.00–18.00 och helger 10.00–16.00.
Varmt välkommen!

Klicka
HÄR
för mer

sportnörden presenterar Adonis superman Stevensson vs Badou the ripper Jack

i programmet hörde du

metallica – seek and destroy